BRUĢAKMEŅU TĪRĪŠANA: NODERĪGI PADOMI TĪRIEM CELIŅIEM
—
Ar vienkāršiem līdzekļiem pret ikdienas netīrumiem – mēs parādīsim, kā efektīvi tīrīt bruģakmeņus dārzā un ap māju.
↓ BRUĢAKMEŅU TĪRĪŠANA: AUGSTSPIEDIENA TĪRĪTĀJI
↓ BRUĢAKMEŅU TĪRĪŠANA: SAIMNIECĪBAS LĪDZEKĻI
↓ ĪPATNĪBAS TĪROT BETONU UN DABISKOS AKMEŅUS
BRUĢAKMEŅU TĪRĪŠANA: AUGSTSPIEDIENA TĪRĪTĀJI
Augstspiediena tīrītāji ir efektīvs veids, lai atbrīvotu Jūsu celiņus no netīrumiem un nezālēm. Augstais ūdens spiediens likvidē pat visnoturīgākos netīrumus un tīra ātri un pamatīgi akmeni pēc akmens. Augstspiediena tīrītājs ir īpaši efektīvs lielām platībām: darbs tiek paveikts ātri, bez lielas piepūles.
Pāris vispārīgi padomi, kas jāpatur prātā, strādājot ar augstspiediena tīrītāju:
-
Ne visus bruģakmeņus var tīrīt ar augstspiediena ierīci. Betona bruģi un cietā akmens bruģi var tīrīt ar nelielu ūdens spiedienu, piemēram, ar virsmas tīrītāju. Vispirms neuzkrītošā vietā pārbaudiet, kā akmeņi reaģē un vai tie ir piemēroti tīrīšanai ar augstspiediena tīrītāju.
-
Virsmas tīrītājs darbojas īpaši saudzīgi un bez šļakatām, tā ka apkārtne tīrīšanas laikā paliek tīra. Izmantojot plakanās strūklas sprauslu, pārliecinieties, ka starp sprauslu un bruģakmeņiem ir pietiekams attālums.
-
Nestrādājiet lietū vai mitrā vidē.
2. SOLIS: IZTĪRIET SPRAUGAS
Atbrīvojiet spraugas no sūnām un nezālēm, jo ilgtermiņā saknes bojā bruģakmeņus. Ko daudzi nezina: augu aizsardzības līdzekļu lietošana uz bruģakmeņiem ir aizliegta ar likumu. No turienes videi kaitīgās ķimikālijas var nonākt augsnē un gruntsūdeņos un piesārņot tos.
Ja spraugas ir pildītas ar smalkām šķembām vai smiltīm, vislabāk ir strādāt ar spraugu skrāpi vai drāšu suku. Arī augstspiediena tīrītāju var izmantot vaļējām spraugām. Turklāt izskaloto materiālu pēc tīrīšanas vienkārši jāpapildina. Slēgtās spraugas bez problēmām var tīrīt ar augstspiediena ierīci.
NEZĀĻU LIKVIDĒŠANA AR AUGSTSPIEDIENA TĪRĪTĀJU
Spraugu atbrīvošana no sūnām un nezālēm var būt nogurdinoša un laikietilpīga. Augstspiediena tīrītāja izmantošana atvieglo darbu: Jūs varat notīrīt organiskos netīrumus tikai ar ūdens spiedienu, taupot ūdeni un nepievienojot tīrīšanas līdzekļus. Tā Jūs darīsiet labu sev un videi.
Turklāt nezāļu apkarošana ar augstspiediena tīrītāju nodrošina ilgstošus rezultātus. Ūdens strūkla iekļūst starp atsevišķiem akmeņiem un izskalo ne tikai augus, bet arī to sēklas, tādējādi palēninot nezāļu augšanu.
BRUĢAKMEŅU TĪRĪŠANA: SAIMNIECĪBAS LĪDZEKĻI
Ja pie rokas nav akmens tīrīšanas līdzekļu, Jūs varat izmantot vienkāršus saimniecības līdzekļus. Nelielu platību tīrīšanai pietiek ar karstu ūdeni, mīkstu suku, kā arī neitrālām zaļajām ziepēm. Bet arī soda ir pārbaudīts līdzeklis pret netīrumiem. Pašu pagatavoti saimniecības līdzekļi nav izmantojami augstspiediena tīrītājā. Augstspiediena ierīci vajadzētu uzpildīt tikai ar tai piemērotu tīrīšanas līdzekli.
BRUĢAKMEŅU TĪRĪŠANA AR SODU
Sodas un ūdens maisījums ir efektīvs, bet ļoti sārmains tīrīšanas līdzeklis. To var izmantot īpaši netīriem betona blokiem. Strādājot noteikti uzlieciet aizsargbrilles, jo soda var kairināt acis. Nevajadzētu aizmirst arī par darba cimdiem.
- Nepieciešamais maisījuma daudzums ir atkarīgs no tīrāmās platības. Parasti ņem 10 gramus sodas uz 1 litru ūdens. Ar skruberi uzklājiet maisījumu uz bruģakmeņiem un atstājiet iedarboties uz aptuveni 5 līdz 6 stundām. Noskalojiet šķīdumu, ievērojot vietējos notekūdeņu noteikumus, ar tīru ūdeni no augstspiediena tīrītāja vai dārza šļūtenes.
Nav ieteicams tīrīt bruģakmeņus ar etiķi.
Etiķis ir iecienīts saimniecības līdzeklis dažādu virsmu tīrīšanai. Tomēr sekojošu iemeslu dēļ akmeņu tīrīšanai tas nav piemērots:
-
Etiķskābe iedarbojas uz flīžu šuvēm un tādējādi var destabilizēt bruģakmeņu pamatu.
-
Etiķis atstāj gaišus plankumus, un tam nevajadzētu nonākt saskarē ar kaļķi saturošiem akmeņiem. Tas nozīmē, ka, tīrot betona bruģi un dabiskos akmeņus, nevajadzētu izmantot etiķi.
-
Etiķskābe kairina elpceļus un gļotādas, tāpēc nepareizas lietošanas vai izšļakstīšanās gadījumā pastāv ķīmiska apdeguma risks.
Vai augstspiediena tīrītāju var izmantot ar saimniecības līdzekļu maisījumu?
Lai Jūs varētu ilgi priecāties par savu augstspiediena tīrītāju, ierīci vajadzētu uzpildīt tikai ar īpaši izstrādātiem tīrīšanas līdzekļiem. STIHL piedāvā pilnu tīrīšanas līdzekļu klāstu augstspiediena tīrītājiem, kas ir pielāgoti STIHL ierīcēm. Betona un dabiskā akmens bruģakmeņu tīrīšanai mēs iesakām mūsu STIHL akmens un fasādes tīrīšanas līdzekli CS 100.
Vai STIHL tīrīšanas līdzekļus var lietot arī bez STIHL augstspiediena tīrītāja?
Jā. STIHL tīrīšanas līdzekļus var lietot gan ar augstspiediena ierīci, gan arī bez tās. Tīrīšanas līdzekļus var vienkārši uzklāt manuāli ar smidzinātāju. Ergonomiskais rokas smidzinātājs SG 11 Plus ir ļoti labi piemērots šim nolūkam.
BRUĢAKMEŅU TĪRĪŠANA: ĪPATNĪBAS TĪROT BETONU UN DABISKOS AKMEŅUS
Ar ko tīrīt Jūsu bruģakmeņus, ir atkarīgs no to īpašībām. Tāpēc pirms tīrīšanas pārbaudiet, no kāda materiāla ir celiņi Jūsu dārzā.
Principā tiek izšķirti betona un dabiskie akmeņi.
DABISKO AKMEŅU TĪRĪŠANA
Dabiskā akmens bruģis no granīta, marmora, smilšakmens vai bazalta izskatās eleganti un īpaši kvalitatīvi. Lai saglabātu šo dabisko akmeņu skaisto izskatu, izmantojiet tikai pH neitrālus tīrīšanas līdzekļus. Turpretī skābes un virsmaktīvās vielas kaitē dabiskajam materiālam.
Cietā akmens, kā, piemēram, granīta, bazalta un kvarcīta bruģi vislabāk notīrīt ar augstspiediena tīrītāju. Tas ir stabils un iztur augstu ūdens spiedienu. Arī klinkera ķieģeļu celiņus varat tīrīt ar augstspiediena ierīci.
Ar mīkstākiem materiāliem labāk rīkoties saudzīgi: ar remdenu ūdeni, mīkstu suku un neitrālu mazgāšanas līdzekli viss būs droši.
KOPSAVILKUMS: BRUĢAKMEŅU TĪRĪŠANA
-
Augstspiediena tīrītāji ir efektīvākais veids celiņu atbrīvošanai no netīrumiem un nezālēm.
-
Sāciet ar nelielu ūdens spiedienu un neuzkrītošā vietā pārbaudiet, vai akmeņi ir piemēroti augstspiediena ierīcēm.
-
Betona un cietā akmens, kā granīta, bazalta un kvarcīta bruģakmeņus var tīrīt ar virsmas tīrītāju. Mīkstus, porainus dabiskos akmeņus tīriet saudzīgi ar remdenu ūdeni, mīkstu suku un pH neitrālu tīrīšanas līdzekli.
-
Betona un dabisko akmeņu bruģakmeņi ir jutīgi pret skābi un tos nedrīkst tīrīt ar etiķi.
-
Rūpējoties par vidi, izmantojiet tikai bioloģiski noārdāmus tīrīšanas līdzekļus, kā STIHL akmens un fasādes tīrīšanas līdzekli CS 100.
-
Balti plankumi uz bruģakmeņiem ir dabiski kaļķa nosēdumi, kas galvenokārt parādās jaunam bruģim. Pēc viena līdz diviem gadiem tie pazūd paši. Jūs varat šo procesu paātrināt, regulāri mazgājot bruģakmeņus ar ūdeni, skruberi un nepieciešamības gadījumā neitrālu mazgāšanas līdzekli.
-
Slēgtas spraugas bez problēmām var tīrīt ar augstspiediena ierīci. Spraugām, kas pildītas ar smalkām šķembām vai smiltīm, būs piemērots spraugu skrāpis vai drāšu suka. Arī šeit var izmantot augstspiediena tīrītāju. Turklāt izskaloto materiālu pēc tīrīšanas vienkārši jāpapildina.
-
Izmantojot tīrīšanas un kopšanas līdzekļus, ievērojiet vietējos notekūdeņu noteikumus.
-
Ja Jums nav pieejams akmens tīrīšanas līdzeklis, izmantojiet neitrālas zaļās ziepes vai betona bruģakmeņiem sodas un ūdens maisījumu. Turklāt noteikti uzlieciet aizsargbrilles, jo sodas šļakatas kairina acis.